צבי אבני

עיין ביצירות מאת צבי אבני בהוצאת המכון

צבי אבני, מבכירי הקומפוזיטורים בישראל וחתן פרס ישראל (2001), נולד בגרמניה ועלה ארצה ב1935-. את ראשית צעדיו בתחום המוזיקה עשה בכוחות עצמו ואחר-כך למד אצל פאול בן-חיים ומרדכי סתר, באקדמיה למוזיקה בתל אביב. בהמשך השתלם בארצות-הברית, אצל ולדימיר אוסצ'בסקי במרכז למוזיקה אלקטרונית של אוניברסיטת קולומביה-פרינסטון וכן בטנגלווד אצל אהרון קופלנד ולוקאס פוס. בעבר שימש כראש החוג לתיאוריה ולקומפוזיציה באקדמיה למוסיקה ולמחול ע"ש רובין בירושלים, יסד את המעבדה למוזיקה אלקטרונית ועמד בראשה וכיום הוא משמש כפרופסור לתיאוריה ולקומפוזיציה במוסד זה.

יצירותיו כוללות מוזיקה תזמורתית, מוזיקה קאמרית להרכבים שונים, מוזיקה קולית ומקהלתית, מוזיקה אלקטרונית וכן מוזיקה לבלט, לתיאטרון, סרטים אמנותיים, תסכיתי רדיו ועוד. רבות מהן הודפסו ויצאו לאור על גבי תקליטים ותקליטורים והן מבוצעות לעיתים תכופות ברחבי העולם בידי סולנים, הרכבים שונים ותזמורות סימפוניות בארץ, באירופה ובאמריקה.

בנוסף לפרס ישראל, זכה צבי אבני זכה בכמה וכמה פרסים חשובים, ביניהם פרס האמנות של מדינת הסאר בגרמניה (1998), פרס ראש הממשלה מטעם השופטים על מפעל חיים (1998), פרס אקו"ם על מפעל חיים (1986), פרס אנגל, פרס ליברסון, פרס קיסטרמאייר, פרס אמ"ת (2015) ועוד.

במסגרת פעילותו העניפה בחיי המוזיקה של ישראל, הוא שימש בעבר כיו"ר איגוד הקומפוזיטורים בישראל ועמד בראש 'ימי המוזיקה הבינלאומיים' שהיו בישראל ב1980-. שנים אחדות היה יו"ר המדור למוזיקה של המועצה הציבורית לתרבות ולאמנות ושימש פעמיים כיו"ר חבר השופטים של התחרות הבינלאומית לפסנתר ע"ש ארתור רובינשטיין (ב1989- וב1992-). מ1991- הוא יו"ר ההנהלה של תנועת הנוער המוזיקלי בישראל. הוא יצג את ישראל בפורומים בינלאומיים שונים ונשלח מטעם המדינה למסעות-הרצאות מקיפים בחו"ל.